loading...
کتابخانه عمومی روستای بنه گز
حسین پولادی بازدید : 256 پنجشنبه 19 دی 1392 نظرات (0)

استیون ویترلی یکی از دانشمندان تغذیه است که ۲۰ سال از زندگی خود را در زمینه مواد غذایی صرف کرده و پژوهش‌هایی هم در زمینه مزه مواد غذایی انجام داده است او به این نتیجه رسید که هنگامی که ما یک غذای خوشمزه را می‌خوریم دو عامل باعث می‌شود که از آن غذا یک خاطره‌ی لذت‌بخش در ذهن داشته باشیم.

فاکتور اول احساس خوردن غذا است که شامل مزه غذا مثل میزان نمک و یا شیرینی و یا تندی و …، بوی غذا و حتی چگونگی احساس غذا در دهان می‌شود، سالانه شرکت‌های بزرگ غذایی میلیون‌ها دلار صرف چگونگی احساس و مزه غذا در دهان می‌کنند مثلاً یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده چیپس مقدار قابل توجهی از بودجه خود را صرف میزان تردی مناسب چیپس‌ها کرده بود که در نوع خود اتفاق جالبی بود.

فاکتور دوم در مورد ترکیب مواد غذایی مصرفی است،مثلاً میزان چربی و قند و نمک و پروتئین غذا و ترکیب‌بندی آن‌ها باهم همگی در ایجاد این فاکتور دخیل هستند به گونه‌ای که شاهد هستیم تمام شرکت‌های بزرگ غذایی دائماً در حال آزمایش برای به دست آوردن ترکیبی بهتر و دل‌چسب تر از مواد غذایی هستند به گونه‌ای که شما پس از مصرف کردن محصولات آن‌ها دوباره به سمتشان بازگردید.


روش‌هایی که شرکت‌های غذایی برای خوشمزه کردن محصولاتشان بکار می‌برند

pringles-chips

۱- تضاد پویا: تضاد پویا در واقع نوعی ترکیب از طعم‌ها و مزه‌ها است به گونه‌ای که نوعی پویایی و ظرافت در مزه‌های ترکیبی در یک غذا وجود داشته باشد.در زمینه ترکیب صحیح در مزه‌ها بایستی این نکته را در نظر بگیریم که بایستی مزه‌ها به اندازه مناسب و از همه مهم‌تر مکمل و نمایانگر یکدیگر باشند، مثالی آشنا و معروف از این ترکیب پویا و لذیذ پیتزا است که با ترکیب مناسب و به اندازه مواد غذایی با طعم‌های گوناگون یک تضاد پویا به وجود آورده است.

۲- هضم سریع: مواد غذایی که سریع هضم می‌شوند و یا درون دهان شما به سرعت آب می‌شوند در واقع این سیگنال را به مغز شما می‌فرستند که ظاهراً شما به اندازه کافی غذا نخورده‌اید در صورتی که شما کالری‌های بسیاری وارد بدن خود کرده‌اید و به این صورت شما تمایل به خوردن هرچه بیشتر غذا پیدا می‌کنید.

۳- پاسخ‌های بزاقی: ترشحات بزاقی نیز در ایجاد انگیزه‌های غذایی موثر است به گونه‌ای که هر چه شما بیشتر غذا بخورید ترشحات بزاقی شما بیشتر خواهد شد و در نتیجه جوانه‌های مزه‌ای موجود بر روی دهان شما بیشتر پر می‌شوند که در نتیجه آن لذت بیشتر بردن از غذا است در برخی از تحقیقات ثابت شده که میزان ترشح بزاق با حجم غذا رابطه مستقیم دارد از این رو راه انداختن آب دهان مشتریان یکی از سیاست‌های شرکت‌های بزرگ غذایی خواهد بود. در زمینه غذاهایی که ترشحات بزاقی را افزایش می‌دهند می‌توان به مایونزها و سس‌ها و کره و شکلات‌ها و در کل بیشتر امولاسیون‌ها اشاره کرد.

Burger

۴- پاسخ‌های ویژه حسی : ذهن انسان نسبت به مزه‌های تکراری واکنش نشان می‌دهد و از پذیرش مزه‌های تکراری استقبال آن‌چنانی نمی‌کند ولی کارخانه‌های غذایی با علم به این موضوع و تلاش مستمر در راستای تغییر مزه‌های غذایی خود و از آن‌ها مهم‌تر تلاش بی‌وقفه در راستای تنوع‌بخشی به محصولات خود که در راستای تنوع‌طلبی هرچه بیشتر انسان است در این راستا بسیار موفق عمل کرده و با این پشتوانه تنوعی در محصولات توانسته است که افراد را هرچه بیشتر به سمت خود جذب کند.

۵- چگالی کالری: سیستم دهان انسان به گونه‌ای ساخته شده است که تنوع و جنس مواد ورودی به بدن را تشخیص می‌دهد ولی میزان آن را به درستی نمی‌تواند تشخیص دهد از این رو شرکت‌های مواد غذایی با افزودن مواد غذایی مفید مثل پروتئین و کربوهیدرات و… به محصولات خود البته به مقدار بسیار ناچیز در حقیقت سیستم گوارشی بدن انسان را فریب داده و به مغز انسان این‌گونه القا می‌کنند که این غذا برای بدن مفید است و سلول‌های بدن ورود هرچه بیشتر آن‌ها را خواستار خواهند شد. مثلاً اگر به مواد تشکیل‌دهنده‌ی یک فست فود توجه فرمایید به عمق مطلب پی خواهید برد در صورتی که پایه اصلی این غذاها چربی است.

۶- خاطراتی از عادات غذایی در گذشته: از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مغز انسان این است که مزه غذاهای لذیذی را که از قبل خورده است را در خود ذخیره کند و هنگامی که دوباره آن غذا را دیدیم یا بوی آن به مشام ما رسید و یا حتی در مورد آن مطلبی خواندیم بدن ما به صورت خودکار شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که نتیجه  آن درخواست و تمایل ناخودآگاه انسان به سمت آن غذاست مثلاً هنگامی که شما غذای مورد علاقه خود را می‌بینید به صورت ناخودآگاه بزاق دهانتان شروع به ترشح کردن می‌کند که این امر حاصل از آن تجربه‌ای است که مغز شما از قبل در خود ذخیره کرده بوده است.


حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان به جنگ با این همه هوس‌های غذایی نادرست رفت.

which-food

راه‌های ترک غذاهای مضر ولی خوشمزه!

 تحقیقات دانشمندان بر روی انسان‌ها نشان می‌دهد که هرچه  کمتر انسان از غذاهای مضر مصرف کند تمایل او نیز به سوی چنین غذاهایی کمتر می‌شود که این مطلب شاید کلید ترک عادات نادرست غذایی ما باشد. در این جا باهم سه استراتژی راهبردی برای ترک غذاهای مضر را باهم مرور می‌کنیم.

۱- استراتژی حلقه بیرونی و پنج ماده: استراتژی حلقه بیرونی به این صورت است که شما بایستی از بیرونی‌ترین حلقه ممکن برای دوری جستن از غذاهای مضر شروع کنید و آن فکر کردن در باره غذاهای مضر است اما چون این کار عملاً غیرممکن است شما می‌توانید از حلقه بعدی یعنی نخریدن این مواد شروع کنید زیرا وقتی که شما این مواد را نخرید قاعدتاً نمی‌توانید آن‌ها را هم مصرف منید. و استراتزی پنج ماده هم به این صورت است که هنگامی که شما برای خرید مواد غذایی به بیرون می‌روید نباید مواد غذایی را خرید کنید که بیش از پنج جزء ماده تشکیل‌دهنده داشته باشد بدین صورت شما کمک شایانی را در راستای ترک مواد غذایی مضر به خود کرده‌اید.

۲- استراتژی تنوع: این راه‌کار بدین صورت است که شما بایستی تا جایی که امکان دارد تنوع غذایی خود را بالا ببرید که بتوانید بدین وسیله کمبود حضور مواد مضر و لذیذ را جبران کنید زیرا بدین سبب ذهن شما کم‌کم شروع به فراموش کردن خاطرات شیرینی می‌کند که با مواد غذایی مضر داشته‌اید البته نه به صورت کامل بلکه از میزان هیجان آن تا حد امکان کاسته می‌شود.

۳- پیدا کردن راه بهتر برای مواجهه با استرس: یکی از موارد پزشکی که برای افراد ممکن است به وجود بیاید پر خوری به دلیل قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا است ، که از نظر علمی ثابت شده که زمانی افراد زیر فشار قرار می‌گیرند مغز آن‌ها نوعی هورمون ترشح می‌کند که باعث ایجاد حس گرسنگی کاذب در بدن می‌شود که انسان را به سمت خوردن سوق می‌دهد در نتیجه جهت خلاص شدن از این موضوع پیشنهاد می‌شود که در صورت مواجهه با این قضیه یا راه‌های کاهش استرس را در پیش بگیرید یا عادات غذایی خود را در آن هنگام اصلاح کنید.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
اهداف کتابخانه: کتابخانه یک نهاد اجتماعی است که نقش مهمی در اعتلا و پیشرفت فرهنگ انسانی ایفا می کند. به منظور استفاده هرچه بیشتراز کتابخانه ها نهادینه ساختن آنها امری گریز ناپذیر است .با توجه به محیطی که کتابخانه قرار است در آن نهادینه شود، کار وتلاشهای انجام شده در این زمینه متفاوت است .اهداف تاسیس کتابخانه ، راههای ترویج کتابخوانی و عوامل موثر در عدم استفاده از کتاب ها در این زمینه مور دبررسی قرار می گیرد. *************************************************************************** درباره کتابخانه : کتابخانه عمومی بنه گز در سال 1388در روستای بنه گز افتتاح شد. این کتابخانه در زمینی به مساحت 480 متر مربع و با زیربنای 218 متر مربع می باشد که تحت پوشش نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه های استان بوشهر و اداره کتابخانه های شهرستان تنگستان می باشد .و دارای بخش های مختلفی مانند بخش مخزن کتاب ،بخش اتاق کودک ،بخش اتاق بانوان و آقایان ودارای مخزن کتب بزرگسالان - بخش ویژه کتب کودکان - بخش مرجع - نشریات ادواری - بخش ویژه کتاب های دفاع مقدس - کلاسهای فرهنگی می باشد . *************************************************************************** شرایط عضویت : 1)تکمیل فرم ثبت نام 2)دو قطعه عکس 3)فتوکپی شناسنامه 4)مبلغ 3500تومان حق عضویت سالیانه *************************************************************************** آدرس: بوشهر ،شهرستان تنگستان ،روستای بنه گز *************************************************************************** ساعت کار: کتابخانه صبح از ساعت 8الی 11 می باشد. *************************************************************************** ایمیل کتابخانه عمومی بنه گز: librarybonehgaz@yahoo.com *************************************************************************** تلفن تماس مسئول کتابخانه: 09397608581
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظر شما در مورد عملکرد کتابخانه عمومی بنه گز چه می باشد
  كدام بخش از موضوعات وبلاگ را بيشتر می پسندید؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 509
 • کل نظرات : 45
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 255
 • آی پی امروز : 77
 • آی پی دیروز : 105
 • بازدید امروز : 262
 • باردید دیروز : 548
 • گوگل امروز : 38
 • گوگل دیروز : 46
 • بازدید هفته : 262
 • بازدید ماه : 9,965
 • بازدید سال : 50,989
 • بازدید کلی : 312,148
 • کدهای اختصاصی
 • سامانه طرح کتاب من

 • شبکه کتابخوانان حرفه ای

 • نهاد کتابخانه های عمومی کشور

 • دفتر مقام معظم رهبری

 • سایت ریاست جمهوری

 • نهاد کتابخانه عمومی بوشهر