loading...
کتابخانه عمومی روستای بنه گز

کتابخانه های کانادا

حسین پولادی بازدید : 362 چهارشنبه 11 بهمن 1391 نظرات (0)

کتابخانه یکی از ارکان مهم خدمات عمومی در شهرهای کانادایی است. تقریبا هیچ شهری ولو با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر نمی توان پیدا کرد که کتابخانه نداشته باشد. شهرهای بزرگ معمولا در هر محله خود کتابخانه ای جا داده اند که پذیرای مشتریان گذری و یا پر و پا قرص خود است.

شبکه کتابخانه ها

معمولا کتابخانه های یک شهرستان به صورت یک شبکه به هم متصل هستند. به عنوان مثال در تورنتو Toronto  بیش از ۹۰ کتابخانه متصل به هم وجود دارد. در شهرستان Chatham-Kent نیز که جمعیتی بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر دارد مجموعه ۱۹ کتابخانه با یکدیگر در ارتباط هستند. وجود شبکه های کتابخانه ای باعث می شود که خدمات مورد نیاز مشتریان افزایش و نیز بهبود یابد. برای مثال اگر شما نیازمند کتابی باشید که در کتابخانه محله یا شهرتان موجود نیست، به راحتی می توانید این کتاب را از کتابخانه ای که در شبکه کتابخانه شما قرار دارد قرض بگیرید. به عبارت دیگر با یک کارت کتابخانه، شما به تمام کتابخانه های شبکه دسترسی دارید و می توانید از خدمات همگی آنها استفاده کنید.

علاوه بر این، شبکه های کتابخانه ای  با یکدیگر ارتباط دارند . برای مثال اگر شما به دنبال کتابی باشید که در شبکه شما موجود نیست، از طریق واحد بین کتابخانه ای می توانید این کتاب را از سایر شبکه ها سفارش دهید. این کار زمان می برد ولی معمولا ارزشش را دارد. برای مثال نگارنده چند ماه پیش کتابی را نیاز داشت که در شبکه شهر ما وجود نداشت ولی با ارسال تقاضای تهیه به واحد مذکور، این کتاب از طریق دانشگاه شهر کینگستون Queen’s University in Kingston, Ontario که بیش از ۵۰۰ کیلومتر با چتم Chatham فاصله دارد، در اختیار بنده قرار گرفت.

کتابخانه های کانادایی چه خدماتی ارائه می کنند؟

خدمات کتابخانه ها در کانادا بسیار متنوع است. بسته به بزرگی کتابخانه ممکن است بعضی از خدمات در محل کتابخانه مورد نظر ارائه نشود. بعضی از کتابخانه ها هم خدمات دیگری ارائه می کنند که ممکن است در زیر از قلم افتاده باشد.

·             قرض دادن کتاب

·             قرض دادن کتابهای گویا (برروی سی دی CD و به ندرت نوار کاست Magnetic Tape)

·             ارائه کتابها و مدارک مرجع (که از کتابخانه نمی توان خارج کرد)

·             قرض دادن فیلم (به صورت دی وی دی DVD و یا وی اچ اس VHS)

·             قرض دادن سی دی های موسیقی

·             کتاب، فیلم و موسیقی برای کودکان در قالب یک واحد مجزا

·             بازی های تفریحی و فکری و کامپیوتر برای کودکان

·             روزنامه و مجله (مطالعه در محل کتابخانه)

·             خریداری کتاب در صورت تقاضای اعضا به منظور قرض دادن به آنها

·             قرض گرفتن کتاب از سایر شبکه های کتابخانه ای

·             کافی نت Coffee Net یا همان کامپیوتر با دسترسی به اینترنت سریع

·             مراسم کتابخوانی توسط شخص نویسنده کتاب

·             مراسم شب شعر، عروسک گردانی و نظایر آن

·             فروش قهوه و چای و سایر نوشیدنی های غیر ا.ل.ک.ل.ی و همین طور خوراکی های سبک

بجز سه مورد آخر، تمامی موارد فوق به رایگان در اختیار اعضا قرار می گیرد. عضویت در کتابخانه نیز رایگان است و محدودیت خاصی ندارد (بجز آنکه باید ساکن منطقه یا شهری باشید که کتابخانه در آن قرار دارد).  معمولا مراسمی که در کتابخانه برگزار می شوند رایگانند؛ به ندرت مبالغ ناچیزی بابت بعضی از این مراسم دریافت می شود. در مراسم کتابخوانی توسط نویسنده هم، معمولا تعدادی از کتابهای آن نویسنده برای فروش موجود است که می توانید بعد از خرید و خاتمه مراسم کتابخوانی، ضمن ملاقات با نویسنده از وی بخواهید که کتاب را برایتان امضا کند.

چگونگی استفاده از خدمات کتابخانه

برای استفاده از خدمات کتابخانه باید عضو کتابخانه شوید. همان طور که قبلا هم عرض کردم، عضویت در کتابخانه رایگان است. معمولا مدرک لازم برای عضویت، کارتی است که آدرس شما بررویش نوشته شده باشد. در مورد بزرگسالان ارائه گواهینامه رانندگی کفایت می کند، چون برروی گواهینامه رانندگی آدرس محل زندگی شما درج می شود. در ضمن نمونه امضا شما هم برروی گواهینامه موجود است. معمولا برای عضویت نیازی به ارائه عکس نیست.

بدیهی است که برای استفاده از خدمات کتابخانه لازم است در محل کتابخانه حضور داشته باشید. منتها برای سفارش دادن کتاب، دی وی دی، یا سی دی های مورد نیاز خود نیازی به حضور فیزیکی ندارید. همه
کتابخانه ها وب سایتی را در اختیار مشتریان خود می گذارند که از طریق آن می توانند به بانک اطلاعاتی کتابخانه دسترسی پیدا کنند. بعد از ورود Login به وب سایت مذکور می توانید اقلام مورد نیاز خود را به صورت آنلاین سفارش دهید. در پی سفارش یک کتاب یا سی دی یا دی وی دی، سیستم آنلاین از شما می خواهد محل تحویل گرفتن را تعیین کنید. می توانید کتابخانه خود را انتخاب کنید یا هر کتابخانه ای که در شبکه کتابخانه شما قرار دارد. برای مثال
اینجا کلیک کنید تا وب سایت کتابخانه چتم Chatham را مشاهده نمایید.

هر وقت کتابتان آماده شود، کتابخانه به وسیله تلفن (یا در بعضی کتابخانه ها ایمیل) با شما تماس می گیرد. این دسته از کتابها را در محل خاصی از کتابخانه قرار می دهند و اسم شما را هم روی کاغذی می نویسند و برروی آنها قرار می دهند. شما برای کتابها یک هفته و برای سایر موارد دو سه روز فرصت دارید که به کتابخانه مراجعه کنید، از محل خاصی که ذکر شد، کتاب یا سی دی را بردارید و بعد با مراجعه به کتابدار آن را قرض بگیرید. معمولا هر کتاب را تا سه هفته و هر فیلم را به مدت دو روز می توانید پیش خود نگه دارید. معمولا تا دو بار می توانید زمان تحویل را به تعویق بیاندازید به شرط آنکه کسی در صف انتظار کتاب یا فیلمی که قرض گرفته اید نباشد.

در ضمن اکثر کتابخانه ها به سیستم سنتی سفارش دادن کتاب هم مجهز هستند، یعنی همان کارتهایی که مشخصات کتاب، موضوع یا نویسنده را نگهداری می کنند. این سیستم – در صورت وجود – تنها برای سفارش دادن کتاب موجود است وگرنه داخل کتابها کارت قرار نمی دهند (مگر از قبل کارت موجود باشد). همه کتابها از طریق کد شناسایی کتاب ISBN شناسایی می شوند. در مورد سی دی ها و دی وی دی ها هم از بارکدهای مخصوص استفاده می شود. وقتی موردی را قرض می کنید، دستگاه بار کد خوان Bar code reader/scanner کد مربوط را می خواند. کتابدار کارت شما را هم اسکن می کند و در نتیجه کتاب به اسم شما ثبت می شود یک برگه هم به شما می دهد که زمان تحویل کتاب برروی آن موجود است.

برای تمدید کتاب هم معمولا نیازی به مراجعه به کتابخانه ندارید. می توانید از طریق همان وب سایت کتابخانه، تاریخ تحویل را عقب بیاندازید. اگر کسی کتاب را قبلا سفارش داده باشد، نمی توانید آن را تمدید کنید و باید به موقع تحویل دهید. اگر کتاب یا فیلمی را به موقع تحویل ندهید جریمه نقدی می شوید. جریمه نقدی برای فیلم به مراتب بیشتر از کتاب است. مثلا در کتابخانه ما جریمه دیر تحویل دادن کتاب ۱۰ سنت cent در روز است در حالیکه جریمه دیر تحویل دادن فیلم ۱ دلار در روز است (میزان دقیق جریمه بسته به کتابخانه، نوع موردی که قرض گرفته اید و همین طور تعداد روزهای تأخیر متفاوت است).

بعضی اوقات وقتی کتابی یا فیلمی را سفارش می دهید، توسط افراد دیگر نیز تقاضا شده است. در این صورت وب سایت به شما خبر می دهد که شما چندمین نفر هستید. در شهرهای بزرگ بعضی اوقات ممکن است بیش از ۱۰۰۰ نفر در لیست انتظار یک فیلم معروف قرار داشته باشند و چند ماه معطل شوید تا فیلم به دستتان برسد. در شهرهای کوچک مثل چتم Chatham چنین حالتی تقریبا هیچ وقت اتفاق نمی افتد.

این روزها بعضی کتابخانه ها اینترنت بی سیم Wireless Internet هم ارائه می کنند. در این صورت می توانید کامپیوتر لپ تاپ Laptop خود را به کتابخانه ببرید و از اینترنت سریع و رایگان استفاده کنید. البته حق استفاده رایگان از کافی نت کتابخانه هم برایتان محفوظ است. منتها کافی نت معمولا محدودیت زمانی دارد، در صورتی که در این روش محدودیت زمانی موجود نیست.

نکته آخر اینکه در کتابخانه های کانادا، سکوت، معنای چندانی ندارد. به عبارت دیگر افراد می توانند بلند بلند حرف بزنند. بچه ها نیز می توانند با خیال راحت بازی کنند. معمولا در هر کتابخانه بخشی برای مطالعه بی سر و صدا در نظر گرفته می شود Silent Study که بدیهی است این بخش از قانون سکوت تبعیت می کند و می شود با خیال راحت به مطالعه و درس خواندن پرداخت

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
اهداف کتابخانه: کتابخانه یک نهاد اجتماعی است که نقش مهمی در اعتلا و پیشرفت فرهنگ انسانی ایفا می کند. به منظور استفاده هرچه بیشتراز کتابخانه ها نهادینه ساختن آنها امری گریز ناپذیر است .با توجه به محیطی که کتابخانه قرار است در آن نهادینه شود، کار وتلاشهای انجام شده در این زمینه متفاوت است .اهداف تاسیس کتابخانه ، راههای ترویج کتابخوانی و عوامل موثر در عدم استفاده از کتاب ها در این زمینه مور دبررسی قرار می گیرد. *************************************************************************** درباره کتابخانه : کتابخانه عمومی بنه گز در سال 1388در روستای بنه گز افتتاح شد. این کتابخانه در زمینی به مساحت 480 متر مربع و با زیربنای 218 متر مربع می باشد که تحت پوشش نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه های استان بوشهر و اداره کتابخانه های شهرستان تنگستان می باشد .و دارای بخش های مختلفی مانند بخش مخزن کتاب ،بخش اتاق کودک ،بخش اتاق بانوان و آقایان ودارای مخزن کتب بزرگسالان - بخش ویژه کتب کودکان - بخش مرجع - نشریات ادواری - بخش ویژه کتاب های دفاع مقدس - کلاسهای فرهنگی می باشد . *************************************************************************** شرایط عضویت : 1)تکمیل فرم ثبت نام 2)دو قطعه عکس 3)فتوکپی شناسنامه 4)مبلغ 3500تومان حق عضویت سالیانه *************************************************************************** آدرس: بوشهر ،شهرستان تنگستان ،روستای بنه گز *************************************************************************** ساعت کار: کتابخانه صبح از ساعت 8الی 11 می باشد. *************************************************************************** ایمیل کتابخانه عمومی بنه گز: librarybonehgaz@yahoo.com *************************************************************************** تلفن تماس مسئول کتابخانه: 09397608581
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظر شما در مورد عملکرد کتابخانه عمومی بنه گز چه می باشد  كدام بخش از موضوعات وبلاگ را بيشتر می پسندید؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 509
 • کل نظرات : 45
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 255
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 18
 • بازدید امروز : 74
 • باردید دیروز : 53
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 250
 • بازدید ماه : 736
 • بازدید سال : 9,117
 • بازدید کلی : 239,405
 • کدهای اختصاصی
 • سامانه طرح کتاب من

 • شبکه کتابخوانان حرفه ای

 • نهاد کتابخانه های عمومی کشور

 • دفتر مقام معظم رهبری

 • سایت ریاست جمهوری

 • نهاد کتابخانه عمومی بوشهر